صفحه اصلی / گلخانه داری رز / انواع کشت های هیدروپونیک

انواع کشت های هیدروپونیک

انواع کشت های هیدروپونیک:
۱-کشت آبی یا مایع
۲-کشت در سنگریزه
۳-کشت در ماسه
۴-کشت در هوا
۵-کشت در ورمی کولیت
۶-کشت در پشم سنگ
۷-کشت آبی
۸-کشت در پلاستیک

انواع کشت های هیدروپونیک

کشت آبی یا مایع:
ریشه گیاه به طور مداوم در محلول غذایی قرار میگیرد و گیاه از قسمت طوقه ( حد فاصل ریشه و ساقه ) بیرون از مایع است و با پلاستیک و مقوا و … بالا نگه داشته میشود . کشت درون لوله هم نوعی از کشت مایع است .
کشت در ماسه
ریشه گیاهان در داخل مواد جامدی که دارای قطر کوچکتر از ۳ میلی متر باشند قرار دارد و این مواد میتواند پلاستیک و پشم سنگ و یا هر ماده دیگری(غیر آلی) باشد.
کشت در سنگریزه
ریشه گیاهان در موادی که قطری بیشتر از ۳ میلی متر دارند قرار گرفته مثل سنگ خارا و گدازه آتشفشانی و بازالت و یا هر ماده غیر آلی دیگر .
در این روش آبیاری به دو صورت آبیاری لوله ای ( زیرزمینی ) که مواد غذایی در مخزنی بوده و به بستر رشد گیاه پمپ می شود و آبیاری سطحی که محلول غذایی رقیق در سطح محیط رشد توسط لوله سوراخداری پخش می شود ( کود مایع به آب مصرفی گیاه در هنگام آبیاری اضافه میشود )
کشت در هوا
در این روش ریشه گیاهان در محیطی قرار گرفته که به وسیله قطراتی آب که حاوی مواد غذایی لازم است اشباع شده است . این روش به تجهیزات پیشرفته ای نیاز دارد .
کشت در ورمی کولیت
ریشه گیاه در ورمی کولیت که با موادی معدنی مخلوط شده است قرار میگیرد.
کشت آبی
این کشت بیشتر برای گیاهان زینتی به کار می رود .
کشت در پلاستیک
ریشه در داخل کیسه های پلاستیکی قرار داشته و مواد اطراف ریشه هم شامل کمپوست یا پیت یا خاک اره و … می باشد .
محلول غذایی کشت هیروپونیک :
مهمترین مسئله در كشت هیدروپونیك مدیریت محلول غذایی آن است كه از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.شما باید خواص و آثار عناصر مختلف را بر رشد گیاه بدانید تا در صورت بروز عوارض كمبود یا ازدیاد یك عنصر بتوانید عنصر مورد نظر را شناسایی کرده و آن را به محلول اضافه كنید.
عناصر اصلی و مهم :
۹ تا از ۱۶ عنصر ضروری را جزو عناصر مهم طبقه بندی كرده اند: كربن، هیدروژن، اكسیژن، نیتروژن، فسفر، پتاسیم، كلسیم، منیزیم، و گوگرد .
عناصر كم مصرف(ریز مغزیها) گیاهان به طور قابل ملاحضه ای به غلظت كمی از ریز مغزیها كه از عناصر اصلی هستند احتیاج دارند.این عناصر عبارتند از : بر، كلر، مس، آهن، منگنز، مولیبدن، و روی .

مطالب مشابه را ببینید

بستر کشت کوکوپیت

بستر کشت کوکوپیت

CoCo Peat کوکوپیت-پیت نارگیل یا Coir به عنوان یکی از بهترین،رایج ترین و مناسب ترین ...

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *